Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

Olimpiada Sportowa w Nowym Miszewie.

Email Drukuj PDF

 

W dniu 14 czerwca br. grupa Mieszkańców Naszego Domu wzięła udział w XXVI Letniej Olimpiadzie Sportowej Osób Niepełnosprawnych w Nowym Miszewie.

Gospodarze zaprosili do udziału w rozgrywkach zawodników z 25 ośrodków. Łącznie w rywalizacji wystąpiło ponad 200 uczestników.

Konkurencji było wiele, nasza drużyna wzięła udział w: przeciąganiu liny, tenisie stołowym, rzucaniu piłką lekarską, pchnięciu kulą oraz rzucie lotką do tarczy.

Przełamaliśmy złą pasę i pierwszy raz od wielu lat nasi Mieszkańcy stanęli na podium! Zdobyliśmy: 3-cie miejsce kobiet w rzucie lotką do tarczy oraz 3-cie miejsce mężczyzn w skoku w dal.

Organizatorzy Olimpiady przygotowali również konkursy i zabawy o charakterze integracyjnym, w których chętnie uczestniczyliśmy.

Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni indywidualnym dyplomem, nagrodami rzeczowymi a drużyna pamiątkowym pucharem.

Na zakończenie dla uczestników i zaproszonych gości koncert dała formacja Ellixir.

 

„XIX Międzypowiatowy Mityng Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych w Pułtusku”

Email Drukuj PDF

Sezon wyjazdów na zawody i mityngi lekkoatletyczne trwa w pełni, więc 12.06.2018 r. znowu wybraliśmy się na sportowe zmagania, tym razem do Pułtuska. Dopisała nam piękna pogoda, a spotkanie, jak zawsze, rozpoczęliśmy „Marszem ku słońcu” wokół stadionu. Po zapaleniu znicza i złożeniu przysięgi rozpoczęła się sportowa rywalizacja. Nasi zawodnicy wzięli udział między innymi w: biegu na 200 m. , skoku w dal z miejsca i rozbiegu oraz rzucie piłeczką palantową. Wysoka temperatura tak mocno zagrzała nas do walki, podczas wszystkich konkurencji, że zdobyliśmy aż 4 medale, w tym dwa złote. Po ceremonii dekoracji i wręczeniu pamiątkowego pucharu oraz posiłku regeneracyjnym, wróciliśmy do Brańszczyka z nadzieją na dalsze sukcesy. Oby tak dalej :)

 

 

"Sportowe zmagania"

Email Drukuj PDF

W dniu 9.06.2018r., podczas pięknej i słonecznej pogody, wyruszyliśmy na zawody sportowe w okolice Łomży, by wspólnie z innymi uczestnikami zmagać się w różnych konkurencjach sportowo – rekreacyjnych. Spotkanie, jak zawsze, rozpoczęło się Mszą Św., aby wzbudzić wśród wszystkich zawodników ducha sportowej rywalizacji. Następnie, zbierając kolejnie pieczątki z zaliczeniem konkurencji, wzięliśmy udział m. in. w torze przeszkód, rzucie podkową do celu, zbijaniu butelek itp. Po zaliczeniu wszystkich konkurencji oraz posiłku regeneracyjnym, wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Pozytywnie zmęczeni udaliśmy się w drogę powrotną do Brańszczyka.

 

„Festyn Radości w Niepodległej”

Email Drukuj PDF

W dniu 6 czerwca 2018 roku już po raz 13 gościliśmy uczestników spotkania integracyjnego „Dzień Radości w Niepodległej”. W tym roku, w związku z 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości, miało szczególny, patriotyczny charakter. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem ze Szkoły Specjalnej do Domu Pomocy Społecznej z 50 metrową biało – czerwoną flagą narodową. Na placu, w takt granych przez orkiestrę „Darmanista” melodii, odśpiewaliśmy wiele znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Gości z 23 ośrodków powitały gospodynie spotkania – dyrektorki: Zespołu Szkół Specjalnych – Elżbieta Piórkowska, Domu Pomocy Społecznej – Danuta Ziomek i Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu  – Maria Gajewska.

Od samego początku imprezie patronuje starosta Bogdan Pągowski.

– Rok jest szczególny, dzień jest szczególny, 100-lecia odzyskania niepodległości – podkreślił starosta.

– I te kolory, czerwony i biały, rzeczywiście dają nam dużo radości.

Ks. kanonik Paweł Stachecki wyjaśnił, dlaczego w Polsce piłka ręczna nazywana jest szczypiorniakiem. To od nazwy miejscowości Szczypiorno, (obecnie dzielnica Kalisza), gdzie znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich i gdzie w 1917 r.  rozegrano jeden z pierwszych meczy piłki ręcznej w Polsce.

Uczestnicy pikniku byli bardzo zróżnicowani wiekowo, ale dla wszystkich przygotowano ciekawe atrakcje. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w konkurencjach tj. tor przeszkód czy „pajęczynka”, dla starszych przygotowano rozgrywki „Szczypiorniaka”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Był grill, swojskie jadło i kącik słodkości. Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy.

 

„Olimpiady Specjalne – kolarstwo”

Email Drukuj PDF

W dniu 22.05.2018r., nasz mieszkaniec Darek zakwalifikował się do udziału w zawodach kolarskich w Warszawie, Zawody organizowane zostały przez Olimpiady Specjalne. Pomimo dużej konkurencji i zaciętej rywalizacji, nasz zawodnik dał z siebie 200% i zdobył wymarzony złoty medal. Dumni ze zwycięstwa i bogatsi o nowe przygody i znajomości, wróciliśmy zmotywowani do dalszych treningów.

 

„Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami.”

Email Drukuj PDF

W dniu 22 maja 2018 r. delegacja naszego domu uczestniczyła w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami w Wyszkowie. Tegoroczny happening pod hasłem „Chodź pomaluj mój świat” przypomniał wszystkim o prawach osób niepełnosprawnych.

Organizatorzy przygotowali wiele wspaniałych atrakcji, których tematem przewodnim była zabawa kolorami. Chętni mieli do pomalowania poszczególne elementy wspólnego obrazu, wykonanie autorskiej pracy, mogli obejrzeć występy zaproszonych gości, wziąć udział w kolorowym tańcu z chusteczkami lub wspólnie tańczyć zumbę. Na zakończenie przy wtórze wspólnie odśpiewanej piosenki „Miasto budzi się” , tradycyjnie wypuszczono w niebo kolorowe balony.

 

„Z wizytą u sąsiadów”

Email Drukuj PDF

W dniu 10.05.2018r. liczną grupą udaliśmy się w odwiedziny do skansenu bezpośrednio sąsiadującego z naszym domem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zabytkowej kuźni, gdzie poznaliśmy codzienną pracę kowala. Następnie przeszliśmy do domu Marii Żywirskiej, gdzie znajdowała się wystawa miniatur sprzętu rolniczego, wykonana przez lokalnego artystę. Te same maszyny, w naturalnych już rozmiarach, mogliśmy podziwiać w pobliskiej stodole. O produkcji miodu dowiedzieliśmy się w chacie Bartnika. Spotkanie zakończyliśmy w tradycyjnym wiejskim domu, wyposażonym we wszystkie niezbędne meble i urządzenia. Odwiedziny uważamy za udane i wielce pouczające. Mamy nadzieję na kolejne takie spotkania.

 

Pielgrzymka do Niepokalanowa

Email Drukuj PDF

W dniu 19 kwietnia 2018 roku w godzinach porannych rozpoczęliśmy pielgrzymkę do Sanktuarium Maryi Panny Niepokalanej Wszech pośredniczki Łask i św. Maksymiliana Kolbe w Niepokalanowie. Zwiedzanie kompleksu klasztornego wraz z sanktuarium rozpoczęliśmy od udziału we Mszy Świętej, gdzie naszą uwagę zwróciła ambona z karanyjskiego marmuru, ołtarze św. Franciszka i św. Antoniego z Padwy oraz figura Matki Bożej znajdująca się w prezbiterium. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy powstałą w 1966 r. Panoramę Tysiąclecia założoną dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski oraz muzeum św. Maksymiliana Kolbe, w którym można dowiedzieć się więcej na temat jego życia, działalności i drogi do świętości. Następnym obiektem, który zwiedziliśmy była stara Kaplica. To najstarszy budynek w klasztorze, w którym modlił się, odprawiał Msze św. i mieszkał do 1930 roku Maksymilian Kolbe. Pełni nowych wiadomości, pamiątek i pięknych zdjęć wróciliśmy w godzinach popołudniowych do domu.

 

Tenisowe zmagania

Email Drukuj PDF

W dniu 05.04.2018 roku wraz z prawie sześćdziesięcioma innymi zawodnikami uczestniczyliśmy w IV Amatorskim Turnieju Tenisa Stołowego Osób z Niepełnosprawnościami w Wyszkowie. Spotkanie otworzył sekretarz powiatu wyszkowskiego Jerzy Ausfeld. Życząc wszystkim zebranym dobrej zabawy i sportowej walki, rozegrał inauguracyjnego seta z jednym z zawodników, którym był Dariusz, mieszkaniec naszego domu. Po kilkugodzinnych rozgrywkach, odbywających się systemem pucharowym, wyłoniony został zwycięzca. W kategorii mężczyzn  reprezentant naszego domu Dariusz Sasin wywalczył III miejsce. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, natomiast przegranym kibicujemy, by za rok mogli się cieszyć z dużo lepszych wyników.

 

Wielkanocne spotkania.

Email Drukuj PDF

W ramach przygotowania do Świąt Wielkanocnych, w dniu 28.03.2018r. już od samego rana miło zaczęliśmy dzień. A to dlatego, że delegacja Mieszkańców wraz z terapeutami wyruszyła z życzeniami do Pani Dyrektor oraz wszystkich pracowników naszego domu. Wśród wielu miłych słów nie zabrakło też wręczania kolorowych stroików wykonanych w pracowniach terapeutycznych.

W dalszej części dnia, corocznym już zwyczajem, na holu głównym została przygotowana wystawa prac wykonanych przez mieszkańców w gabinetach terapii zajęciowej. Jak zawsze eksponaty cieszą oglądających swoją pomysłowością i różnorodnością technik ich wykonania. Dla tych, którzy nie mają okazji zobaczyć wystawy na żywo, załączamy foto-galerię poniżej.

 

Bal Karnawałowy „Dawno temu na dzikim zachodzie”

Email Drukuj PDF

W dniu 13 lutego 2018 roku Mieszkańcy naszego domu pożegnali karnawał w wyjątkowy sposób. Bal ostatkowy odbył się przy muzyce, strojach oraz zabawach w stylu country. Nie zabrakło tańców rodem z Dzikiego Zachodu, a przede wszystkim doskonałych humorów naszych kowbojów i kowbojek, którzy w strojach jak z westernów nadali zabawie pełnego animuszu. Szczególną atrakcją spotkania była możliwość skorzystania z foto-budki. Ogromna liczba rekwizytów, tj. nakrycia głowy, peruki, maski i inne śmieszne gadżety, wywołały olbrzymie zainteresowanie i ogólną radość wszystkich obecnych na zabawie. Przekonać się o tym można oglądając galerię zdjęć, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.

 


Strona 2 z 18