Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

Wycieczka do Warszawy

Email Drukuj PDF


W dniu 05.11.2015r. wyjechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Miejscem docelowym było muzeum Historii Żydów Polskich, ale po drodze z uwagi na wielu pasjonatów piłki nożnej nie mogliśmy pominąć Stadionu Narodowego. Kilka pamiątkowych fotek, krótki spacer wkoło stadionu no i ruszyliśmy w dalszą drogę.  Już sam budynek , jego bryła  zachwyciła nas swoją oryginalnością. Nowoczesna forma prezentacji często o charakterze multimedialnym pozwoliły na poznanie bogatej, różnorodnej a często tragicznej historii życia Żydów Polskich. Zaangażowanie przewodników oraz ich profesjonalizm sprawiły, że dwie godziny zwiedzania minęły nam zadziwiająco szybko.


Mając na uwadze, że należy karmić i duszę i ciało w drodze powrotnej zregenerowaliśmy siły w jednej z najpopularniejszych sieci restauracyjnych zajadając ze smakiem pyszne hamburgery i frytki.

 

Wspomnienie o Janie Pawle II

Email Drukuj PDF

 

„Skrzydlaci przyjaciele wokół nas”

Email Drukuj PDF

W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie Plastyczno – Fotograficznym dla Dzieci, Młodzieży i Osób Dorosłych „Skrzydlaci przyjaciele wokół nas” pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego, przystąpiliśmy do rywalizacji. Zaprezentowane prace wykonane zostały w pracowniach terapeutycznych: plastycznej i stolarskiej w różnych technikach i formach plastycznych.  Wszystkie nasze prace nawiązywały do tematyki konkursu, a największym osiągnięciem było zdobycie trzeciego miejsca przez Michała K. w kategorii wiekowej „Osoby dorosłe z niepełnosprawnościami.” Z chęcią weźmiemy udział w kolejnych tak ciekawych konkursach, gdyż mamy jeszcze wiele do zaprezentowania.

 

Obchody 11 Listopada

Email Drukuj PDF

W dniu 10.11.2015 roku tradycyjnie obchodziliśmy Święto Niepodległości. Genezę walki o niepodległość przypomniał swoim występem Zespół Nadbużanie. Wspólne śpiewanie z publicznością znanych pieśni  i wsłuchiwanie się w poezję patriotyczną wprowadziły podniosłą atmosferę, która sprawiła, iż przywołaliśmy ducha roku 1918.
Było to spotkanie bardzo wzruszające i świadczące, że jesteśmy dumni z faktu bycia Polakami.   

 

Przeglad Form Artystycznych w WOK Hutnik

Email Drukuj PDF

W dniu 23 września 2015 roku debiutowaliśmy na I Przeglądzie Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami w Wyszkowie. Różnorodność zaprezentowanych występów od pantomimy po satyrę cieszyła się niewątpliwie dużym uznaniem publiczności. Nasz zespół „Nadbużanie” w składzie: Marta, Marianna, Krzysztof, Darek i dwóch Andrzejów przedstawił program słowno – muzyczny nawiązujący do relacji mąż – żona. 

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali uhonorowani dyplomem i pamiątkową statuetką z życzeniami dalszych sukcesów.

 

Rodzinny Jubileusz Domu

Email Drukuj PDF

       10 września 2015 roku na terenie naszego domu odbyło się podwójne święto. Już po raz dziesiąty spotkaliśmy się na Familijnym Pożegnaniu Lata i Jubileuszu 70–lecia Domu. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciły rodziny i przyjaciele naszych podopiecznych, władze powiatowe na czele ze starostą Bogdanem Pągowskim, wójtem gminy Brańszczyk Mieczysławem Pękulem, radnymi powiatowymi oraz władzami instytucji na stałe współpracującymi z naszym domem.

       Spotkanie rozpoczęła dyrektor domu Danuta Ziomek, witając wszystkich gości oraz przedstawiając osiągnięcia z 70 lat funkcjonowania placówki. Zaznaczając, że „ …nowoczesny dom to przede wszystkim dom ciepły, życzliwy i otwarty na problemy podopiecznych”. Podziękowała tym samym za wiele lat owocnej współpracy pani Jadwidze Tawczyńskiej – Turek – przewodniczącej rady mieszkańców, podkreślając, że słowa najwyższego uznania należą się właśnie im za wytrwałość w pokonywaniu trudów życia dnia codziennego, walkę z chorobą i przeciwnościami losu. Pomimo tak wielu barier, mieszkańcy w aktywny sposób realizują się na wielu płaszczyznach, odkrywając i rozwijając swoje zdolności i nabywając nowych umiejętności. Jedną z wielu form organizacji wolnego czasu są zajęcia terapeutyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Efekty w postaci prac wykonanych różnymi technikami można było podziwiać na barwnej wystawie będącej częścią spotkania. Za osiągnięcia i samorealizację w różnych dziedzinach życia, podopieczni zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.

       Specjalne życzenia i słowa uznania otrzymali mieszkańcy najdłużej mieszkający w naszym domu, na czele z panem Tadeuszem Dobkiem, który swoje 45 lat pobytu opisał w książce „Miasto marzeń”, z którą wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się w trakcie trwania festynu.

       Podczas spotkania można było również skosztować jubileuszowego tortu, ciepłych posiłków i potańczyć razem w rytm muzyki ludowej, biesiadnej i cygańskiej.

Poniżej foto-relacja z Familijnego Pożegnania Lata 2015.

 

„Spotkanie integracyjne „Wianki 2015”

Email Drukuj PDF

        W odpowiedzi na zaproszenie, 23.06.2015r. prężną grupą ruszyliśmy do Bramek. Zaprzyjaźniony Dom Pomocy Społecznej przywitał nas tym razem w stylu „Country”. Teren, na którym mieliśmy okazję gościć, zamienił się w prawdziwy Dziki Zachód z licznymi atrakcjami. Zaczęliśmy od wizyty w domku na prerii, gdzie można było skosztować pysznego miodu i ziołowych herbatek. Następnie udaliśmy się do „Saloonu”, w którym każdy z nas odkrył w sobie żyłkę hazardzisty. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się mechaniczny byk, który dał się ujarzmić tylko nielicznym kowbojom. Miłym akcentem i wieloletnią już tradycją zakończyliśmy sympatyczne spotkanie puszczając przygotowane wcześniej wianki, symbolizujące nadchodzące lato.

 

„Spotkanie po latach”

Email Drukuj PDF

       Po raz pierwszy w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbył się Zjazd Absolwentów. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, podczas której przedstawiono rys historyczny od momentu powstania szkoły do czasów obecnych. W naszym domu również mieszkają absolwenci tej placówki, którzy z chęcią wzięli udział w spotkaniu. Zaczynając od części oficjalnej, podczas której swoimi wspomnieniami podzielili się założyciele szkoły, nauczyciele i rodzice byłych uczniów po rekreację, podczas której można było podziwiać różnorodność programów artystycznych:  pokaz mody, scenki sytuacyjne, piosenki na żywo itp. Spotkanie było bardzo dobrą okazją do wspomnień, a wymiana kontaktów między absolwentami pozwoli kontynuować nawiązane w dawnych latach znajomości.

 

„Zmagania sportowe”

Email Drukuj PDF

       09.06.2015r. w Pułtusku uczestniczyliśmy w XVI Międzypowiatowym Meetingu Lekkoatletycznym Osób Niepełnosprawnych. To szczególne zmagania sportowe, w których nie ma przegranych. Doceniony i nagrodzony jest każdy uczestnik, gdyż zgodnie ze słowami przysięgi był „wytrwałym(…) w pokonywaniu własnej słabości”.
       Zawody poprzedziła tradycyjna już formuła ceremonii otwarcia -  prezentacja drużyn, wciągnięcie na maszt flagi, odśpiewanie hymnu narodowego, odczytanie  przysięgi olimpijskiej, zapalenie znicza olimpijskiego oraz „Marsz ku słońcu”.
       Zawodnicy, którzy zajęli I, II i III miejsca, byli dekorowani medalami olimpijskimi oraz otrzymywali dyplomy a każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar. Najlepszym zawodnikiem w naszej grupie okazał się Dariusz S., który zajął II miejsce w rzucie piłką palantową. Szczerze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

III Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Email Drukuj PDF

„III Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych”
    27 maja 2015r.  na terenie naszego domu odbyła się III Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Patronat honorowy objął Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski. Organizatorami imprezy byli: Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie, Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Proboszcz Parafii Brańszczyk, Wójt Mieczysław Pękul oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Dla jednego uśmiechu”.
    Miejscem rozpoczęcia imprezy był, jak co roku, plac przed Zespołem Szkół Specjalnych, z którego barwnym korowodem uczestnicy przemaszerowali do Domu Pomocy Społecznej gdzie odbyły się centralne uroczystości. W trakcie spotkania prym wiodła sportowa rywalizacja i chęć zdobycia jak najlepszego miejsca na tak zwanym „pudle”. Możliwości uczestnictwa było naprawdę wiele, konkurencje podzielone na kategorie wiekowe czy stopień niepełnosprawności pozwalały wszystkim chętnym na udział i walkę fair play z równymi sobie. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami oraz gromkimi brawami przez dzielnie kibicujących gości spotkania.  Olimpiada zakończyła się w miłej atmosferze i nawet pochmurna pogoda nie popsuła nikomu humoru.

 

Happening

Email Drukuj PDF

W dniu 05.05.2015 roku uczestniczyliśmy w happeningu  „Spotkanie z godnością – uczmy się razem żyć”. Ten szczytny cel, który ukazuje potrzebę stałej walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, wsparliśmy prezentując wystawę prac mieszkańców naszego domu – uczestników terapii zajęciowej. Ponadto zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć prezentacje artystyczne i wziąć aktywny udział w tańcu „Zumba”.
    Każdego dnia walczymy o godność a jednocześnie uczymy się żyć razem tak, by nasza postawa była wzorem do naśladowania dla tych, którzy nas nie znają. Z tą właśnie myślą pożegnaliśmy się z uczestnikami integracyjnego happeningu w nadziei na spotkanie za rok.

 


Strona 8 z 17