Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

Rodzinny Jubileusz Domu

Email Drukuj PDF

       10 września 2015 roku na terenie naszego domu odbyło się podwójne święto. Już po raz dziesiąty spotkaliśmy się na Familijnym Pożegnaniu Lata i Jubileuszu 70–lecia Domu. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciły rodziny i przyjaciele naszych podopiecznych, władze powiatowe na czele ze starostą Bogdanem Pągowskim, wójtem gminy Brańszczyk Mieczysławem Pękulem, radnymi powiatowymi oraz władzami instytucji na stałe współpracującymi z naszym domem.

       Spotkanie rozpoczęła dyrektor domu Danuta Ziomek, witając wszystkich gości oraz przedstawiając osiągnięcia z 70 lat funkcjonowania placówki. Zaznaczając, że „ …nowoczesny dom to przede wszystkim dom ciepły, życzliwy i otwarty na problemy podopiecznych”. Podziękowała tym samym za wiele lat owocnej współpracy pani Jadwidze Tawczyńskiej – Turek – przewodniczącej rady mieszkańców, podkreślając, że słowa najwyższego uznania należą się właśnie im za wytrwałość w pokonywaniu trudów życia dnia codziennego, walkę z chorobą i przeciwnościami losu. Pomimo tak wielu barier, mieszkańcy w aktywny sposób realizują się na wielu płaszczyznach, odkrywając i rozwijając swoje zdolności i nabywając nowych umiejętności. Jedną z wielu form organizacji wolnego czasu są zajęcia terapeutyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Efekty w postaci prac wykonanych różnymi technikami można było podziwiać na barwnej wystawie będącej częścią spotkania. Za osiągnięcia i samorealizację w różnych dziedzinach życia, podopieczni zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.

       Specjalne życzenia i słowa uznania otrzymali mieszkańcy najdłużej mieszkający w naszym domu, na czele z panem Tadeuszem Dobkiem, który swoje 45 lat pobytu opisał w książce „Miasto marzeń”, z którą wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się w trakcie trwania festynu.

       Podczas spotkania można było również skosztować jubileuszowego tortu, ciepłych posiłków i potańczyć razem w rytm muzyki ludowej, biesiadnej i cygańskiej.

Poniżej foto-relacja z Familijnego Pożegnania Lata 2015.

 

„Spotkanie integracyjne „Wianki 2015”

Email Drukuj PDF

        W odpowiedzi na zaproszenie, 23.06.2015r. prężną grupą ruszyliśmy do Bramek. Zaprzyjaźniony Dom Pomocy Społecznej przywitał nas tym razem w stylu „Country”. Teren, na którym mieliśmy okazję gościć, zamienił się w prawdziwy Dziki Zachód z licznymi atrakcjami. Zaczęliśmy od wizyty w domku na prerii, gdzie można było skosztować pysznego miodu i ziołowych herbatek. Następnie udaliśmy się do „Saloonu”, w którym każdy z nas odkrył w sobie żyłkę hazardzisty. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się mechaniczny byk, który dał się ujarzmić tylko nielicznym kowbojom. Miłym akcentem i wieloletnią już tradycją zakończyliśmy sympatyczne spotkanie puszczając przygotowane wcześniej wianki, symbolizujące nadchodzące lato.

 

„Spotkanie po latach”

Email Drukuj PDF

       Po raz pierwszy w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbył się Zjazd Absolwentów. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, podczas której przedstawiono rys historyczny od momentu powstania szkoły do czasów obecnych. W naszym domu również mieszkają absolwenci tej placówki, którzy z chęcią wzięli udział w spotkaniu. Zaczynając od części oficjalnej, podczas której swoimi wspomnieniami podzielili się założyciele szkoły, nauczyciele i rodzice byłych uczniów po rekreację, podczas której można było podziwiać różnorodność programów artystycznych:  pokaz mody, scenki sytuacyjne, piosenki na żywo itp. Spotkanie było bardzo dobrą okazją do wspomnień, a wymiana kontaktów między absolwentami pozwoli kontynuować nawiązane w dawnych latach znajomości.

 

„Zmagania sportowe”

Email Drukuj PDF

       09.06.2015r. w Pułtusku uczestniczyliśmy w XVI Międzypowiatowym Meetingu Lekkoatletycznym Osób Niepełnosprawnych. To szczególne zmagania sportowe, w których nie ma przegranych. Doceniony i nagrodzony jest każdy uczestnik, gdyż zgodnie ze słowami przysięgi był „wytrwałym(…) w pokonywaniu własnej słabości”.
       Zawody poprzedziła tradycyjna już formuła ceremonii otwarcia -  prezentacja drużyn, wciągnięcie na maszt flagi, odśpiewanie hymnu narodowego, odczytanie  przysięgi olimpijskiej, zapalenie znicza olimpijskiego oraz „Marsz ku słońcu”.
       Zawodnicy, którzy zajęli I, II i III miejsca, byli dekorowani medalami olimpijskimi oraz otrzymywali dyplomy a każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar. Najlepszym zawodnikiem w naszej grupie okazał się Dariusz S., który zajął II miejsce w rzucie piłką palantową. Szczerze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

III Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Email Drukuj PDF

„III Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych”
    27 maja 2015r.  na terenie naszego domu odbyła się III Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Patronat honorowy objął Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski. Organizatorami imprezy byli: Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie, Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Proboszcz Parafii Brańszczyk, Wójt Mieczysław Pękul oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Dla jednego uśmiechu”.
    Miejscem rozpoczęcia imprezy był, jak co roku, plac przed Zespołem Szkół Specjalnych, z którego barwnym korowodem uczestnicy przemaszerowali do Domu Pomocy Społecznej gdzie odbyły się centralne uroczystości. W trakcie spotkania prym wiodła sportowa rywalizacja i chęć zdobycia jak najlepszego miejsca na tak zwanym „pudle”. Możliwości uczestnictwa było naprawdę wiele, konkurencje podzielone na kategorie wiekowe czy stopień niepełnosprawności pozwalały wszystkim chętnym na udział i walkę fair play z równymi sobie. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami oraz gromkimi brawami przez dzielnie kibicujących gości spotkania.  Olimpiada zakończyła się w miłej atmosferze i nawet pochmurna pogoda nie popsuła nikomu humoru.

 

Happening

Email Drukuj PDF

W dniu 05.05.2015 roku uczestniczyliśmy w happeningu  „Spotkanie z godnością – uczmy się razem żyć”. Ten szczytny cel, który ukazuje potrzebę stałej walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, wsparliśmy prezentując wystawę prac mieszkańców naszego domu – uczestników terapii zajęciowej. Ponadto zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć prezentacje artystyczne i wziąć aktywny udział w tańcu „Zumba”.
    Każdego dnia walczymy o godność a jednocześnie uczymy się żyć razem tak, by nasza postawa była wzorem do naśladowania dla tych, którzy nas nie znają. Z tą właśnie myślą pożegnaliśmy się z uczestnikami integracyjnego happeningu w nadziei na spotkanie za rok.

 

Wiosna w plenerze

Email Drukuj PDF

„W zdrowym ciele zdrowy duch (…)”
    W myśl tego znanego wszystkim powiedzenia rozpoczęliśmy nasze wiosenne spacery od zapoznania się i przetestowania nowej ogólnodostępnej siłowni pod chmurką w Brańszczyku. Osiem stanowisk do ćwiczeń daje szeroki wachlarz form gimnastycznych. Łatwy dostęp do wszystkich sprzętów, również dla osób niepełnosprawnych, pozwala na ćwiczenia znacznie większej grupy osób, co spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony mieszkańców naszego domu. Więc gdy tylko pogoda pozwala można nas spotkać na placu gdzie szlifujemy formę przed wakacyjnymi wyjazdami.

 

Amatorski turniej tenisa stołowego

Email Drukuj PDF

16 kwietnia 2015 roku na hali sportowej I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie odbył się I AMATORSKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI, w którym uczestniczyli mieszkańcy naszego domu. Duża liczba zawodników, świetnie zorganizowana obsługa sędziowska oraz emocje przy każdym stole, w pełni odzwierciedlały zaangażowanie wszystkich uczestników turnieju. Nasi sportowcy:  Michał, Dariusz i Kamil, w trakcie  rozgrywek dali z siebie  wszystko. Doszli daleko, ale tuż przed finałem trafili na lepszych od siebie. Gratulujemy wszystkim, zwycięzcom i tym, którzy podjęli trud rywalizacji by w przyszłym roku mogli cieszyć się  sukcesami co najmniej takiego samego formatu.

 

 

Wielkanoc w Naszym Domu

Email Drukuj PDF

       Wraz z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi uczestnicy terapii zajęciowej, jak co roku zaprezentowali swoje małe dzieła sztuki na wystawie prac, zorganizowanej na holu głównym naszego domu. Mogliśmy podziwiać m.in. jajka wykonane metodą decoupage, drewniane zajączki i kurczaczki, baranki z masy solnej oraz przepiękne kartki wielkanocne.     Serce włożone w wykonanie prac, zaowocowało uznaniem z ust odwiedzających gości i rodzin mieszkańców, którzy z życzeniami odwiedzali swoich bliskich w tym szczególnym okresie. Do życzeń tych dołączyła się również pani Dyrektor. Spotykając się z Mieszkańcami w pokojach podzieliła się z każdym tradycyjnym święconym jajkiem, życząc samych słonecznych i radosnych dni w trakcie nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.

 

 

Misterium Męki Pańskiej w Niegowie

Email Drukuj PDF

       25 marca Mieszkańcy naszego domu uczestniczyli w Misterium Męki Pańskiej w Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. Przepiękna dekoracja, stroje odzwierciedlające czasy Chrystusa i ogromne zaangażowanie wszystkich aktorów  w pełni oddały ostatnie dni życia Jezusa. Ponad godzinna prezentacja pozwoliła na osobiste refleksje, zatrzymanie się na chwilę w pędzie dnia codziennego i zastanowienie się nad tym co ważne i ważniejsze. Wzruszeni i wyciszeni  wróciliśmy do domu życząc całej społeczności domu w Niegowie tak wspaniałego występu również za rok.

Materiał video z prezentacji:

https://www.youtube.com/watch?v=bwMLbpg4gfg

 

Pierwszy Dzień Wiosny

Email Drukuj PDF

20.03.2015r. Mieszkańcy naszego domu już po raz drugi z okazji Dnia Wiosny uczestniczyli w „V Wiosennym Spotkaniu z Wojskiem Polskim w Wyszkowie”.
W trakcie spotkania mogliśmy podziwiać sprawność młodzieży z Liceum Bezpieczeństwa Publicznego w Wyszkowie w trakcie pokazu samoobrony KOMBAT. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy tresurę psów z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu. Natomiast na parkingu przed halą prezentowano liczne wozy bojowe, łączności, zaopatrzenia oraz stoiska z bronią. Możliwość dotknięcia, przymierzenia umundurowania  i stania się przez chwilę prawdziwym żołnierzem sprawiły, że te kilka godzin spędzonych na placu minęły jak przysłowiowe pięć minut. Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń zakończony tradycyjną  żołnierską grochówką.

 


Strona 9 z 18