Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

Wycieczka do Ciechanowca

Email Drukuj PDF

        W dniu 08 maja 2014 roku pomimo niezbyt korzystnej aury,  zwartą grupą wyruszyliśmy na wycieczkę do „Muzeum Rolnictwa” w Ciechanowcu. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem eksponatów prezentowanych w plenerze harmonijnie współgrających z otaczającą ich przyrodą. Dużym zainteresowaniem wśród wielu budowli cieszył się stary młyn z dodatkową atrakcją dla zwiedzających. Każdy z mieszkańców mógł sam zmielić ziarno na mąkę, co jak się okazało nie było takie proste. Podziwialiśmy z jaką dbałością  o detale odtworzono zagrody, domostwa i stare mieszkalne izby, w których mogliśmy poznać lub jak w przypadku, niektórych mieszkańców przypomnieć sobie rodzinne domy dziadków i pradziadków. Największe uznanie wzbudziła jednak sala z tradycyjnymi ludowymi ozdobami pochodzącymi z różnych regionów Polski, które dla wielu mieszkańców będą inspiracją w trakcie zajęć terapeutycznych.

 

 

Kanonizacja Jana Pawła II

Email Drukuj PDF

Wspaniałe, uroczyste chwile związane z kanonizacją papieża Jana Pawła II przeżywaliśmy wraz z wiernymi z całego świata, oglądając transmisję z Watykanu, uczestnicząc w tych wielkich chwilach. Również w naszej parafii miały miejsce powiatowe uroczystości dziękczynne za kanonizację Świętego Jana Pawła II. Nabożeństwo z udziałem pocztów sztandarowych, licznie przybyłą młodzieżą z okolicznych szkół odbyło się 30 kwietnia 2014 roku w Brańszczyku. W trakcie spotkania mieliśmy okazję wysłuchać osobistych przeżyć i odczuć związanych z uczestnictwem w pielgrzymkach Jana Pawła II. Świadkami prawdy byli między innymi mieszkaniec naszego Domu pan Tadeusz Dobek oraz Przewodnicząca Rady Gminy pani Beata Pieńkos. Po mszy, przedstawiciele mieszkańców Domu z Panią Dyrektor oraz z delegacją władz gminnych i powiatowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II.

 

 

Wystawa Wielkanocna

Email Drukuj PDF

        Świąteczne przygotowania, jak co roku umiliła wszystkim wystawa wielkanocna, zaprezentowana w naszym Domu w dniach 14-18.IV.2014 r. Oglądając ekspozycję można było podziwiać piękne koszyczki, kartki okolicznościowe, kolorowe pisanki, wielobarwne stroiki świąteczne. W ramach zajęć w terapii uczestnicy z dużym zaangażowaniem pracowali nad przygotowaniem wyżej wymienionych eksponatów, wykazując się przy tym pomysłowością w dekorowaniu świątecznych stołów, koszyków oraz podtrzymywaniu wielkanocnej tradycji. Mieszkańcom w trakcie terapii towarzyszyło dużo radości, uśmiechu i satysfakcji z własnoręcznie wykonanych ozdób.

       Wystawa ta ukazała możliwości samorealizacji oraz była doskonałą okazją do podziwiania unikalnych wyrobów rękodzielniczych i prac artystycznych osób niepełnosprawnych.

 

 

„Bal karnawałowy”

Email Drukuj PDF

Rok 2014 podarował nam długi i wesoły  karnawał, którego zwieńczeniem był tradycyjny już w naszym domu Tłusto -czwartkowy  Bal Kostiumowy. Tym razem  spotkanie odbyło się pod hasłem „Tropikalna wyspa” co spotkało się z szerokim odzewem uczestników. Kolorowe girlandy, kwiaty we włosach i słomkowe kapelusze świetnie oddały charakter plażowego klimatu. W trakcie imprezy przeprowadziliśmy kilka konkursów, które dzięki zabawnym sytuacjom oraz spontanicznym reakcjom mieszkańców dostarczyły dużej dawki śmiechu. Współzawodnictwo bardzo mobilizowało uczestników a za udział w poszczególnych konkurencjach zostały wręczone atrakcyjne upominki oraz tradycyjne słodkie pączki. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie, szkoda tylko że na kolejną zabawę karnawałową musimy czekać do przyszłego roku.

 

 

„WALENTYNKI”

Email Drukuj PDF

      Dzień Świętego Walentego, czyli popularne Walentynki bardzo szybko zadomowiły  się w naszej kulturze i stały się ważnym punktem corocznych zabaw i spotkań towarzyskich.
     My również postanowiliśmy uczcić święto zakochanych w udekorowanej na tę okazję sali. Wspólnie bawiliśmy się przy znanych przebojach (oczywiście z nutką romantyzmu). Z niecierpliwością oczekiwaliśmy też niespodzianki, którą była Walentynkowa sesja zdjęciowa nie tylko dla zakochanych. Wszyscy chętni mogli sfotografować  się na tle czerwonych serduszek i mamy nadzieję, że będzie  to pamiątką dla wszystkich, którzy darzą się sympatią.

 

 

Na balu!!!

Email Drukuj PDF

Data 13 lutego może nie brzmi szczęśliwie ale dla nas ten dzień był bardzo udany. Już o dziewiątej rano zapakowaliśmy wcześniej przygotowane stroje i wyruszyliśmy do Domu Pomocy Społecznej w Obrytem. Od 11 lat wspólnie spędzamy tam czas uczestnicząc w spotkaniach kabaretowych, a od kilku sezonów również w balu, którego tematyką były tym razem „lata dwudzieste lata trzydzieste”. Program spotkania był bardzo bogaty i obfitował w wiele atrakcji: występy kabaretu „Widelec” z Białegostoku, recital „Kapeli Podwórkowej z Targówka” oraz  wyczekiwana przez wszystkich zabawa taneczna z mnóstwem ciekawych konkursów.

 

„DZIEŃ BABCI I DZIADKA”

Email Drukuj PDF

„ Na osoby najstarsze powinniśmy patrzeć z szacunkiem.
To im przecież rodziny zawdzięczają własną egzystencję,
wychowanie, utrzymanie,
a to wszystko często dokonywane było
za cenę ciężkiej pracy i wielu cierpień.”     
Jan Paweł II

 

      Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa uroczystość, o której każdego roku pamiętają członkowie zespołu „Nadbużanie” przygotowując na tę okazję specjalny występ dla naszych mieszkańców i pracowników. Artyści przedstawili wzruszający repertuar, który ukazał trudne, często tragiczne losy młodości naszych dziadków przypadające  na lata wojenne, ale też romantyczne i szalone lata 60- te i 70- te, aż po współczesne relacje między seniorami i ich wnukami. „Podróż sentymentalna” została przyjęta bardzo ciepło i nagrodzona gromkimi brawami.

        Była to wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i wspomnień, a spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

 

 

Świąteczne spotkania 2013

Email Drukuj PDF

       Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Czas serdecznych spotkań i refleksji. Szczególnym dniem jest 24 grudnia, wtedy wszyscy w blasku choinki, atmosferze ostatnich przygotowań i białego opłatka składamy serdeczne życzenia. W tak uroczystym nastroju odbyło się spotkanie wigilijne w naszym domu, w którym udział wzięli  m. in. Pani Dyrektor Danuta Ziomek, Ksiądz Kapelan Krzysztof Ogrodnik, Kierownicy poszczególnych oddziałów oraz  Pracownicy  Socjalni. W rodzinnej i życzliwej dla wszystkich atmosferze nie zabrakło również słodkiego Mikołaja i wspólnego kolędowania.

 

 

 

Wystawa Prac Bożonarodzeniowych

Email Drukuj PDF

       Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi efekt wielu tygodni ciężkiej pracy w gabinetach terapii  czyli coroczna wystawa Bożonarodzeniowa. Zgodnie z tematyką Świąt i inwencją twórczą naszych mieszkańców na ekspozycji można było podziwiać ręcznie wyklejone i misternie ozdobione bombki, ozdoby wykonane z masy solnej, obrazy, witraże, szyszkowe drzewka oraz dekoracje wykonane na szydełku.


         Poszczególne prace możemy podziwiać na umieszczonych poniżej zdjęciach.

 

 

 

Wigilia św. Andrzeja

Email Drukuj PDF

       W wigilię św. Andrzeja, czyli  w nocy z 29 na 30 listopada przypadają andrzejki. Zgodnie z dawną tradycją, ta noc miała magiczną moc,  którą można było poznać albo we śnie, albo z wróżb poprzedzonych różnymi magicznymi ry¬tuałami. Andrzejki są też okazją do świętowania i hucznych zabaw, ponieważ po nich w liturgii rozpoczyna się okres oczekiwania na Boże Narodzenie, czyli adwent.

       Dnia 29.11.2013 roku w naszym Domu odbyła się Zabawa Andrzejkowa, na którą wszyscy uczestnicy czekali z niecierpliwością. Zaproszony zespół przygotowywał i  dostrajał sprzęt mu¬zyczny a mieszkańcy wraz z terapeutami dekorowali salę taneczną już od rana.

       Punktualnie o godzinie 1400  Pani Dyrektor rozpoczęła długo oczekiwaną zabawę taneczną . Była muzyka, wspólna zabawa oraz jak przystało na An-drzejki -  wróżby. Cieszyły się one bardzo dużym powodzeniem zarówno wśród pań jak i panów. Uczestnicy bardzo ciekawi swojej przyszłości brali udział we wszystkich przygotowanych zabawach.  Po emocjach związanych z wróżbami wszyscy szaleli na parkiecie.  Na takiej zabawie taneczno – integra¬cyjnej najważniejsze są: radość, zabawa oraz dobry humor i tego z pewnością nie zabrakło wszystkim uczestnikom balu.

Wytańczyliśmy się na caaaaały adwent...

P. S. Ciekawe komu spełnią się „Andrzejkowe Przepowiednie”...

 

 

Dzień Pracownika Socjalnego

Email Drukuj PDF

       25 listopada 2013r. na terenie naszego Domu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, w którym uczestniczyli Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski, Dyrektor PCPR w Wyszkowie Krystyna Kurowska wraz z pracownikami, zastępca wójta gminy Brańszczyk Andrzej Łapiński oraz pracownicy placówki.

       Pani Dyrektor Danuta Ziomek witając wszystkich zebranych podkreśliła, że pracownik socjalny  to zawód dla ludzi o wrażliwym sercu. Pracując w jednostce takiej jak nasza, każdy z pracowników Domu Pomocy Społecznej bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, jest tak samo ważny w swoim działaniu na rzecz innego człowieka.

       Po ciepłych życzeniach złożonych przez Panią Dyrektor oraz przez zaproszonych gości, mieszkańcy zaprezentowali swoje walory artystyczne. Przedstawili w formie koncertu życzeń dziękując za opiekę każdej grupie zawodowej zatrudnionej w Naszym Domu i dedykując  piosenki  znanych wykonawców: Krzysztofa Krawczyka , Anny Jantar, czy Andrzeja Piasecznego. Wierszowane i humorystyczne wierszyki celnie trafiały i wywołały uśmiech na niejednej twarzy.

      W imieniu wszystkich Mieszkańców pragniemy złożyć na ręce Pracowników serdeczne i gorące życzenia radości, szczęścia i uśmiechu oraz satysfakcji z pełnionej misji, jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi.

 

 

 


Strona 10 z 16