Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

Klub Seniora z Dlugosiodła

Email Drukuj PDF

W dniu 26 czerwca 2013 roku gościliśmy, zarażający optymizmem i pogodą ducha, Klub Seniora z Długosiodła. Repertuar zaprezentowany przez ten sympatyczny zespół wprawił wszystkich w sielski rodzinny nastrój. Wspólnie śpiewaliśmy znane piosenki, kołysząc się w ich takt. Wielu osobom przypomniały się młodzieńcze chwile, rodzinny dom czy pierwsze miłości. Wspomnienia te wiele osób wzruszyły do łez. Wszystko co dobre kiedyś się kończy, dlatego wspólna zabawa z zespołem również dobiegła końca. Gromkie brawa, wielokrotny bis i podziękowania za występ , które w imieniu wszystkich mieszkańców złożyła p. dyrektor , będą z pewnością dobrą prognozą na dalszą współpracę.

 

 

 

Odsłonięcie pomnika ku czci powstańców styczniowych

Email Drukuj PDF

           W 150- rocznicę Powstania Styczniowego w dowód pamięci o tych co zginęli, na terenie naszego Domu wzniesiono a w dniu 21 czerwca 2013 roku odsłonięto pomnik poświęcony powstańcom styczniowym . Ceremonii odsłonięcia dokonali przybyli goście: Minister Bożena Żelazowska reprezentująca Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski, Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, Płk Kazimierz Pogorzelski oraz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku Danuta Ziomek. Pod obeliskiem, na którym umieszczono połączone herby Polski, Litwy i Rusi w postaci trójdzielnej tarczy zawierającej Orła, Pogoń i Archanioła liczne delegacje złożyły kwiaty w narodowych biało- czerwonych barwach.

            Uroczystą oprawę zapewniła kompania honorowa 23. bazy lotnictwa taktycznego z Mińska Mazowieckiego z por. Damianem Krawczykiem oraz orkiestra wojskowa z Dęblina z kpt. Andrzejem Gresztą na czele.

            Na zakończenie części oficjalnej delegacja młodzieży reprezentującej gimnazjum w Brańszczyku zapaliła znicz na mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym. Uczniowie przedstawili piękny program artystyczny o tematyce historycznej, której oprawę muzyczną zapewniła miejscowa orkiestra „Darmanista”.

            Dyrektor DPS Danuta Ziomek wyrażając radość z obecności wszystkich, którzy docenili wagę i doniosłość chwili, zaprosiła na pyszny poczęstunek w cieniu drzew historycznego parku okalającego dawny dwór.

Treść napisu widniejącego na tablicy pamiątkowej:

 

W BUDYNKACH BRAŃSZCZYKOWSKIEGO

DWORU W LATACH 1863 – 1864 DZIAŁAŁ

POWSTAŃCZY SZPITAL POLOWY.

ZMARŁO TU 50. POWSTAŃCÓW,

KTÓRYCH POCHOWANO NA CMENTARZU

PARAFIALNYM W BRAŃSZCZYKU.

W HOŁDZIE POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM

W 150. ROCZNICĘ

MIESZKAŃCY POWIATU WYSZKOWSKIEGO

BRAŃSZCZYK 2013

 

 

 

IV Bramkowskie Spotkania Integracyjne – Wianki 2013

Email Drukuj PDF

W dniu 20 czerwca 2013 r. nasi mieszkańcy wzięli udział w IV Bramkowskich Spotkaniach Integracyjnych – Wianki 2013, które odbyły się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Bramkach, gmina Błonie. W spotkaniu tym uczestniczyły osoby niepełnosprawne z 22 placówek pomocowych z terenu województwa mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Nasz Dom reprezentowali Maciej Korbuszewski, Marta Strzałkowska, Jarek Postek, Marcin Bloch, Michał Kachel.

Przybywających gości witali pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Bramkach ubrani w stroje marynarzy i piratów. Po uroczystym otwarciu wszyscy przystąpili do zajęć warsztatowych. Każdy znalazł tam coś dla siebie. Można było posłuchać ciekawych historii związanych z żeglugą oraz bitwami morskimi, poznać tajniki wiązania węzłów marynarskich, wykonać pirackie opaski i ozdoby ze skarbów morza, spróbować swoich sił w toczeniu beczek, łowieniu ryb czy na ścieżce zdrowia.

Ponadto można było wykonać piracki tatuaż czy też nauczyć się piosenek szantowych. Nie zabrakło też poszukiwania skarbów. Podsumowaniem morskich emocji było wręczenie upominków dla wszystkich drużyn. Obejrzeliśmy także program artystyczny pt:” Morskie opowieści” w wykonaniu pracowników i mieszkańców DPS W Bramkach.

Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w zajęciach zumby oraz zabawie tanecznej na świeżym powietrzu.

 

 

 

XIV Międzypowiatowy Mityng Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych w Pułtusku

Email Drukuj PDF

W dniu 11 czerwca 2013r. nasi mieszkańcy w składzie: Włodzimierz Karolak, Krzysztof Karolak, Jarosław Postek, Cezary Bombik, Michał Kachel, Waldemar Kowalewski uczestniczyli w XIV Międzypowiatowym Mityngu Lekkoatletycznym Osób Niepełnosprawnych. Zawody obyły się na Stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pułtusku.

 

            Nasi mieszkańcy startowali w pięciu konkurencjach tj:

- bieg na 100m – Krzysztof Karolak oraz Włodzimierz Karolak,

- bieg na 200m – Jarosław Postek,

- Skok w Dal z rozbiegu – Włodzimierz Karolak, Jarosław Postek, Waldemar Kowalewski,

- skok w dal z miejsca – Cezary Bombik, Jarosław Postek, Michał Kachel, Waldemar Kowalewski,

- rzut piłeczką palantową – Cezary Bombik, Krzysztof Karolak, Włodzimierz Karolak, Michał Kachel, Waldemar Kowalewski.

 

To wyjątkowe zmagania sportowe, w których nie było przegranych, doceniony i nagrodzony był każdy

uczestnik, gdyż zgodnie ze słowami przysięgi był "wytrwałym (...) w pokonywaniu własnej słabości.

 

Zawody poprzedziła tradycyjna już formuła ceremonii otwarcia - prezentacja drużyn, wciągnięcie na maszt flagi przy dźwięku hymnu narodowego, odczytanie przysięgi olimpijskiej, zapalenie znicza olimpijskiego oraz Marsz ku słońcu.

 

 

Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Brańszczyku

Email Drukuj PDF


04.06.2013 roku na terenie Naszego Domu miała miejsce I Powiatowa Olimpiada Sportowa Osób Niepełnosprawnych.
Organizatorami tego integracyjnego spotkania byli: Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie, Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnych „Dla jednego uśmiechu” i Honorowa Kapituła I Olimpiady Osób Niepełnosprawnych.
Spotkanie odbyło się pod Honorowym Patronatem: Starosty Powiatu Wyszkowskiego  – Bogdana Pągowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk – Mieczysława Pękula.
Po uroczystym otwarciu i zapaleniu znicza przez zawodnika Szkoły Specjalnej w Brańszczyku (a zarazem mieszkańca Naszego Domu) Dariusza Sasina, przyszła pora na zmagania sportowe.
Konkurencje podzielone zostały na pięć grup sprawnościowych. W każdej grupie wyodrębnione były trzy przedziały wiekowe oraz kategoria 17 PLUS. Każdy zawodnik mógł brać udział w dwóch wybranych konkurencjach i tylko w jednej z pięciu grup sprawnościowych w zależności od stopnia sprawności zawodnika. Zawodnicy mieli do wyboru wiele dyscyplin m.in. rzut do celu na odległość 5m,10m,15m, rzut piłką lekarską 5kg na odległość, bieg przełajowy ze startu wspólnego, rzut piłeczką do tarczy, rzut piłką lekarską dla osób na wózkach inwalidzkich, czy bieg osób niewidomych i niedowidzących z osobą towarzyszącą.
Liczna reprezentacja Naszego Domu mogła cieszyć się z nagród i medali wręczanych tym najlepszym, wśród których byli:
Kazimierz Pigul – I miejsce w rzucie piłką lekarską na wózku,
Barbara Czuba – II miejsce w rzucie piłką lekarską na wózku oraz III miejsce w rzucie piłeczką do tarczy.
W trakcie rywalizacji i walki fair play nie zabrakło dobrej zabawy, śmiechu oraz pysznego poczęstunku na zakończenie imprezy.

 

 

 

XIII Olimpiada Caritas dzieci i osób niepełnosprawnych w Łomży

Email Drukuj PDF

W dniu 25 maja 2013r. w deszczowy poranek nasi mieszkańcy wyruszyli do Łomży aby wziąć udział w XIII Olimpiadzie organizowanej przez Caritas pod hasłem: „Zwyciężę bo pokonam samego siebie”.
W Olimpiadzie wzięło udział ponad 300 zawodników z Ośrodków Szkolno Wychowawczych , Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej. Organizatorem Olimpiady był Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Celem olimpiady była integracja społeczna osób niepełnosprawnych. Konkurencje rekreacyjno – sportowe z uwagi na panującą deszczową aurę odbywały się pod „dachem” na sali gimnastycznej oraz na pływalni. Olimpiada składała się z trzech bloków konkursowych: - blok konkurencji pływackich, - blok konkurencji rekreacyjno – sportowych, - blok gimnastyczno – artystyczny.
Nasz Dom Pomocy Społecznej reprezentowali Kamil Łukasiuk, Dariusz Sasin, Jarosław Postek, Włodzimierz Karolak, Cezary Bombik, Krzysztof Karolak, Jacek Radziach. Drużyny brały udział w rywalizacji zespołowej, gdzie zawodnicy Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku zajęli I miejsce, II miejsce zajęli zawodnicy Zespołu Szkół Specjalnych w Grajewie a III miejsce Zawodnicy Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży.

Gratulujemy naszym olimpijczykom!

W myśl hasła przewodniego olimpiady: „Zwyciężę bo pokonam samego siebie”, wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni złotymi medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

 

 


 

 

Wystawa w Zabrodziu.

Email Drukuj PDF

W dniach 26-27 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu miała miejsce V Wystawa Twórczości Lokalnej pod Hasłem „Seniorzy nie próżnują”. Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie - BRACTWO ZABRODZKIE.
Po raz drugi Nasz Dom miał zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w wyżej wymienionym przedsięwzięciu. Zaprezentowaliśmy szeroką gamę eksponatów, których oryginalność, dokładność wykonania oraz przyciągająca wzrok paleta barw zauroczyła odwiedzających w tych dniach Dom Kultury w Zabrodziu.


 

Majowe grilowanie

Email Drukuj PDF

Podczas wiosennego majowego pikniku w naszym Domu mieliśmy okazję gościć Podopiecznych Dziennego Domu Opieki w Warszawie.
Bogaty program spotkania obejmował między innymi:

- poznanie historii założycieli Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku,
- zwiedzanie kompleksu budynków i przyległego do nich parku,
- zapoznanie się z działalnością gabinetów terapii zajęciowej (skąd goście wyszli obdarowani kwiatami wykonanymi przez uczestników zajęć), rehabilitacji oraz poszczególnych oddziałów.

Zwieńczeniem spotkania integracyjnego było grillowanie przy dźwiękach biesiadnej muzyki.


 

Święta w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku

Email Drukuj PDF

Symboliką Świąt Wielkiej Nocy są niewątpliwie palemki, pisanki, zajączki, baranki, kurczaczki i wiele innych wiosennych kompozycji.
Nasze pracownie terapeutyczne jak co roku zaangażowały się w wykonanie świątecznych dekoracji. Można je było podziwiać podczas wystawy na hallu głównym DPS. Piękne stroiki od uczestników terapii otrzymali wszyscy pracownicy na ręce kierowników poszczególnych działów. Życzenia płynące z głębi serca Mieszkańcom i Pracownikom złożyła Pani Dyrektor, dzieląc się z każdym święconym jajkiem.

 

konferencja pt. „Osoby Niepełnosprawne w Powiecie Wyszkowskim"

Email Drukuj PDF

„Nasz udział w konferencji”
W dniu 15 marca 2013 roku Nasz Dom wraz z innymi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w powiecie wyszkowskim, uczestniczył w konferencji pt. „Osoby Niepełnosprawne w Powiecie Wyszkowskim i możliwości ich funkcjonowania na rynku pracy”. Miała ona miejsce w Auli Filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Wyszkowie.
Wystawa twórczości naszych mieszkańców, jej oryginalność, różnorodność eksponatów, widoczne zaangażowanie i precyzja wykonania poszczególnych elementów wzbudzały wśród zwiedzających prawdziwy podziw i szacunek. Praca włożona w wykonanie małych  dzieł sztuki,  oraz wytrwałość w pokonywaniu swoich  ograniczeń i barier wynikających z choroby, są przykładem i świadectwem  na funkcjonowanie na rynku pracy osób niepełnosprawnych.

 

Dzień Kobiet

Email Drukuj PDF

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca. Tego wyjątkowego dnia mężczyźni obdarowują kobiety kwiatami, słodyczami oraz innymi drobnymi upominkami.

O tym wyjątkowym święcie nie zapomniano w naszym Domu. Obchody Dnia Kobiet rozpoczął zespół muzyczny składający się z mieszkańców i pracowników Domu. W arcyciekawym programie zaprezentowano szeroki wachlarz zalet i drobne wady płci pięknej, wplatając w humorystyczne dialogi szlagiery polskiej piosenki, tj. „Baby ach te Baby”, „Za zdrowie Pań…” czy „Babę zesłał Bóg”. Wspaniały kosz czerwonych róż, prezent od panów z terapii zajęciowej, był ostatnim punktem tego wyjątkowego spotkania.

W imieniu wszystkich obdarowanych pań za wspaniały występ podziękowała p. Dyrektor, życząc paniom samych świątecznych dni.

 


Strona 10 z 15