Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

ul. Jana Pawła II 65, 07-221 Brańszczyk

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Z życia Domu

„Sztuka Osób Niepełnosprawnych"

Email Drukuj PDF

W dniu 16 lipca br., utworzona w Oddziale Mazowieckim PFRON, Wojewódzka Komisja Konkursowa XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. „Sztuka Osób Niepełnosprawnych" w ramach Konkursu pt.: „Kwiaty mojego życia" dokonała wyboru prac, ocenionych jako dzieła najbardziej interesujące, o wyraźnych walorach
artystycznych. Wybrane prace zostały przekazane do Biura PFRON celem wyłonienia laureatów etapu ogólnokrajowego.

Wśród wyróżnionych prac znalazła się praca mieszkańca naszego Domu

Pana Jana Wasilewskiego pt. „Maki"

Dnia 16 października 2013 r. Pani Dyrektor Danuta Ziomek odebrała w imieniu Pana Jana Wasilewskiego dyplom i nagrodę. Na spotkanie organizowane przez Oddział Mazowiecki PFRON przybyli inni uczestnicy wyróżnieni w eliminacjach wojewódzkich Konkursu, którym złożono gratulacje i podziękowania za udział w konkursie życząc sukcesów, wiele radości oraz satysfakcji w dalszej drodze artystycznej.

 „Nie zniechęcajcie się, twórzcie dalej, rozwijajcie talenty i własne umiejętności.”

  

 

 

 

 

XVI przegląd twórczości artystycznej domów pomocy społecznej.

Email Drukuj PDF

Pożegnanie lata 2013 pt. "Miłość Ci wszystko wybaczy".
Po raz szesnasty w Domu Pomocy społecznej w Ostrołęce nasi mieszkańcy uczestniczyli w przeglądzie twórczości artystycznej domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapeutycznych, by w artystyczny sposób rozstać się z latem.

Przegląd twórczości scenicznej uroczyście otworzył prezydent miasta Ostrołęki Janusz Kotowski, życząc wszystkim udanego spotkania w gościnnych murach ostrołęckiej placówki.

Tegoroczne pożegnanie lata upłynęło pod hasłem „Miłość Ci wszystko wybaczy". W imprezie wzięli udział, między innymi, mieszkańcy DPS i ŚDS oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej w Obrytem, Nasielsku, Czarnowie, Fiszorze i Ostrołęce. Występom towarzyszyła wystawa prac plastycznych.

Nasz DPS reprezentowali: Jarek Postek, Michał Kachel, Marysia Chwedoruk, Hanna Kowalczyk, Marta Strzałkowska, Andrzej Śmieciński. Nasi artyści wystąpili na scenie śpiewając piosenki „Lato z ptakami odchodzi..", „Jesień idzie...", „My tą piosenką......".
Spotkanie zakończyło się zabawą taneczną.

 

„Familijne Pożegnanie Lata 2013”

Email Drukuj PDF

 

 

 

Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku
po raz ósmy będzie gospodarzem i współorganizatorem
integracyjnego spotkania osób niepełnosprawnych i ich rodzin
 

„Familijne Pożegnanie Lata 2013” 

Honorowy Patronat nad imprezą objął:

Starosta Powiatu Wyszkowskiego

 

Myślą przewodnią spotkania są słowa:

dps branszczyk

 
 

Ważnym aspektem spotkania będzie obecność zaproszonych rodzin i bliskich, przyjaciół oraz znajomych naszych mieszkańców.
Na uroczystość zaproszono zacnych gości z Mazowieckiego Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, władze samorządu Powiatu Wyszkowskiego oraz Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Wyszkowskiego, kierowników Ośrodków Pomocy Społecznej, instytucje oraz osoby, które współpracują z naszą placówką na przestrzeni wielu lat.
 

Uroczystość odbędzie się dnia 14 września 2013 roku na terenie posesji Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Początek imprezy o godz. 11.00 

 

W programie: 

Powitanie 

Wystąpienie Dyrektora DPS-Brańszczyk 

Przemówienia okolicznościowe Gości 

Wręczanie pamiątkowych dyplomów 

Występy artystyczne 

Poczęstunek 

Inne atrakcje 

Ognisko i zabawa taneczna. 

 

logo dps branszczyk fpl 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

Rajd Rowerowy

Email Drukuj PDF

      Korzystając z ciepłych i pogodnych dni wyruszyliśmy na rowerową wycieczkę szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. Trasa rajdu wiodła przez okoliczne leśne trakty, prowadząc nas do celu, którym była leśniczówka „Mrowisko" - miejsce tortur i śmierci Polaków współpracujących z partyzantami w czasie II Wojny Światowej. W zadumie oddaliśmy cześć tragicznie poległym, poszerzając jednocześnie bagaż naszych wiadomości o patriotyzmie naszych przodków.


      Pełni wrażeń po interesującej wyprawie z niecierpliwością czekamy na więcej.

 

 

 

Krynica Morska - dziesięć dni wspaniałego wypoczynku.

Email Drukuj PDF

      Krynica Morska jest znanym kurortem leżącym na Mierzei Wiślanej między otwartym Morzem Bałtyckim i Zalewem Wiślanym od północy otacza ją natomiast Zatoka Gdańska. Miejscowość ta, to również nadmorskie plaże kilkudziesięciometrowej szerokości z miłym dla stóp piaskiem. Podczas spacerów można spotkać okazałe kamienie morskie zwane jantarem lub bursztynem.

      Tam właśnie po kilkugodzinnej podróży dotarli mieszkańcy naszego Domu. Po zakwaterowaniu i krótkiej regeneracji wraz z opiekunami wyruszyliśmy na pobliską plażę. Pogoda dopisywała, dzięki czemu korzystaliśmy z licznych kąpieli słonecznych i morskich. Naszymi ulubionymi zajęciami były spacery brzegiem morza, zabawy na piasku , podziwianie niepowtarzalnych zachodów słońca. Najodważniejsi z nas wspięli się na Latarnię Morską – obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Krynicy Morskiej- podziwiając z jej szczytu wspaniałe nadmorskie krajobrazy. Zwiedziliśmy Gdańską Starówkę, której oryginalną architekturę typu „Gdański Żuraw", czy „Fontanna Neptuna" zabraliśmy z sobą pod postacią licznie zakupionych pamiątek.

      W czasie naszego 10–dniowego (od 20.08. do 30.08.2013r.) pobytu poznaliśmy wielu sympatycznych ludzi, zawiązaliśmy nowe przyjaźnie i jak tylko czas pozwalał wspólnie spędzaliśmy wspaniałe chwile. Czas upływał nam bardzo aktywnie i szybko. Z nostalgią żegnaliśmy magiczny szum morza.

 Wróciliśmy pełni energii gotowi do wytężonych i twórczych zajęć terapeutycznych z marzeniami o wyjazdach w następnym roku.

 

 

Festiwal Piosenki w Karolinowie

Email Drukuj PDF

27 czerwca 2013 roku po raz kolejny w odpowiedzi na zaproszenie, wyruszyliśmy do zaprzyjaźnionego domu w Karolinowie, by wspólnie uczestniczyć w obchodach jubileuszu X - lecia Domu oraz zaprezentować możliwości artystyczne naszego zespołu w VIII integracyjnym Festiwalu Piosenki pod hasłem: ”Ale to już było…”.

Wspaniały urodzinowy tort, tańce do późnych godzin wieczornych i wiele innych atrakcji wprawiły wszystkich w letni, wesoły nastrój. Bawiliśmy się świetnie, za co organizatorom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że za rok zobaczymy się znowu.

 

 

 

Klub Seniora z Dlugosiodła

Email Drukuj PDF

W dniu 26 czerwca 2013 roku gościliśmy, zarażający optymizmem i pogodą ducha, Klub Seniora z Długosiodła. Repertuar zaprezentowany przez ten sympatyczny zespół wprawił wszystkich w sielski rodzinny nastrój. Wspólnie śpiewaliśmy znane piosenki, kołysząc się w ich takt. Wielu osobom przypomniały się młodzieńcze chwile, rodzinny dom czy pierwsze miłości. Wspomnienia te wiele osób wzruszyły do łez. Wszystko co dobre kiedyś się kończy, dlatego wspólna zabawa z zespołem również dobiegła końca. Gromkie brawa, wielokrotny bis i podziękowania za występ , które w imieniu wszystkich mieszkańców złożyła p. dyrektor , będą z pewnością dobrą prognozą na dalszą współpracę.

 

 

 

Odsłonięcie pomnika ku czci powstańców styczniowych

Email Drukuj PDF

           W 150- rocznicę Powstania Styczniowego w dowód pamięci o tych co zginęli, na terenie naszego Domu wzniesiono a w dniu 21 czerwca 2013 roku odsłonięto pomnik poświęcony powstańcom styczniowym . Ceremonii odsłonięcia dokonali przybyli goście: Minister Bożena Żelazowska reprezentująca Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, Starosta Powiatu Wyszkowskiego Bogdan Pągowski, Wójt Gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, Płk Kazimierz Pogorzelski oraz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku Danuta Ziomek. Pod obeliskiem, na którym umieszczono połączone herby Polski, Litwy i Rusi w postaci trójdzielnej tarczy zawierającej Orła, Pogoń i Archanioła liczne delegacje złożyły kwiaty w narodowych biało- czerwonych barwach.

            Uroczystą oprawę zapewniła kompania honorowa 23. bazy lotnictwa taktycznego z Mińska Mazowieckiego z por. Damianem Krawczykiem oraz orkiestra wojskowa z Dęblina z kpt. Andrzejem Gresztą na czele.

            Na zakończenie części oficjalnej delegacja młodzieży reprezentującej gimnazjum w Brańszczyku zapaliła znicz na mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym. Uczniowie przedstawili piękny program artystyczny o tematyce historycznej, której oprawę muzyczną zapewniła miejscowa orkiestra „Darmanista”.

            Dyrektor DPS Danuta Ziomek wyrażając radość z obecności wszystkich, którzy docenili wagę i doniosłość chwili, zaprosiła na pyszny poczęstunek w cieniu drzew historycznego parku okalającego dawny dwór.

Treść napisu widniejącego na tablicy pamiątkowej:

 

W BUDYNKACH BRAŃSZCZYKOWSKIEGO

DWORU W LATACH 1863 – 1864 DZIAŁAŁ

POWSTAŃCZY SZPITAL POLOWY.

ZMARŁO TU 50. POWSTAŃCÓW,

KTÓRYCH POCHOWANO NA CMENTARZU

PARAFIALNYM W BRAŃSZCZYKU.

W HOŁDZIE POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM

W 150. ROCZNICĘ

MIESZKAŃCY POWIATU WYSZKOWSKIEGO

BRAŃSZCZYK 2013

 

 

 

IV Bramkowskie Spotkania Integracyjne – Wianki 2013

Email Drukuj PDF

W dniu 20 czerwca 2013 r. nasi mieszkańcy wzięli udział w IV Bramkowskich Spotkaniach Integracyjnych – Wianki 2013, które odbyły się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Bramkach, gmina Błonie. W spotkaniu tym uczestniczyły osoby niepełnosprawne z 22 placówek pomocowych z terenu województwa mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Nasz Dom reprezentowali Maciej Korbuszewski, Marta Strzałkowska, Jarek Postek, Marcin Bloch, Michał Kachel.

Przybywających gości witali pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Bramkach ubrani w stroje marynarzy i piratów. Po uroczystym otwarciu wszyscy przystąpili do zajęć warsztatowych. Każdy znalazł tam coś dla siebie. Można było posłuchać ciekawych historii związanych z żeglugą oraz bitwami morskimi, poznać tajniki wiązania węzłów marynarskich, wykonać pirackie opaski i ozdoby ze skarbów morza, spróbować swoich sił w toczeniu beczek, łowieniu ryb czy na ścieżce zdrowia.

Ponadto można było wykonać piracki tatuaż czy też nauczyć się piosenek szantowych. Nie zabrakło też poszukiwania skarbów. Podsumowaniem morskich emocji było wręczenie upominków dla wszystkich drużyn. Obejrzeliśmy także program artystyczny pt:” Morskie opowieści” w wykonaniu pracowników i mieszkańców DPS W Bramkach.

Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w zajęciach zumby oraz zabawie tanecznej na świeżym powietrzu.

 

 

 

XIV Międzypowiatowy Mityng Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych w Pułtusku

Email Drukuj PDF

W dniu 11 czerwca 2013r. nasi mieszkańcy w składzie: Włodzimierz Karolak, Krzysztof Karolak, Jarosław Postek, Cezary Bombik, Michał Kachel, Waldemar Kowalewski uczestniczyli w XIV Międzypowiatowym Mityngu Lekkoatletycznym Osób Niepełnosprawnych. Zawody obyły się na Stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pułtusku.

 

            Nasi mieszkańcy startowali w pięciu konkurencjach tj:

- bieg na 100m – Krzysztof Karolak oraz Włodzimierz Karolak,

- bieg na 200m – Jarosław Postek,

- Skok w Dal z rozbiegu – Włodzimierz Karolak, Jarosław Postek, Waldemar Kowalewski,

- skok w dal z miejsca – Cezary Bombik, Jarosław Postek, Michał Kachel, Waldemar Kowalewski,

- rzut piłeczką palantową – Cezary Bombik, Krzysztof Karolak, Włodzimierz Karolak, Michał Kachel, Waldemar Kowalewski.

 

To wyjątkowe zmagania sportowe, w których nie było przegranych, doceniony i nagrodzony był każdy

uczestnik, gdyż zgodnie ze słowami przysięgi był "wytrwałym (...) w pokonywaniu własnej słabości.

 

Zawody poprzedziła tradycyjna już formuła ceremonii otwarcia - prezentacja drużyn, wciągnięcie na maszt flagi przy dźwięku hymnu narodowego, odczytanie przysięgi olimpijskiej, zapalenie znicza olimpijskiego oraz Marsz ku słońcu.

 

 

Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Brańszczyku

Email Drukuj PDF


04.06.2013 roku na terenie Naszego Domu miała miejsce I Powiatowa Olimpiada Sportowa Osób Niepełnosprawnych.
Organizatorami tego integracyjnego spotkania byli: Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie, Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnych „Dla jednego uśmiechu” i Honorowa Kapituła I Olimpiady Osób Niepełnosprawnych.
Spotkanie odbyło się pod Honorowym Patronatem: Starosty Powiatu Wyszkowskiego  – Bogdana Pągowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk – Mieczysława Pękula.
Po uroczystym otwarciu i zapaleniu znicza przez zawodnika Szkoły Specjalnej w Brańszczyku (a zarazem mieszkańca Naszego Domu) Dariusza Sasina, przyszła pora na zmagania sportowe.
Konkurencje podzielone zostały na pięć grup sprawnościowych. W każdej grupie wyodrębnione były trzy przedziały wiekowe oraz kategoria 17 PLUS. Każdy zawodnik mógł brać udział w dwóch wybranych konkurencjach i tylko w jednej z pięciu grup sprawnościowych w zależności od stopnia sprawności zawodnika. Zawodnicy mieli do wyboru wiele dyscyplin m.in. rzut do celu na odległość 5m,10m,15m, rzut piłką lekarską 5kg na odległość, bieg przełajowy ze startu wspólnego, rzut piłeczką do tarczy, rzut piłką lekarską dla osób na wózkach inwalidzkich, czy bieg osób niewidomych i niedowidzących z osobą towarzyszącą.
Liczna reprezentacja Naszego Domu mogła cieszyć się z nagród i medali wręczanych tym najlepszym, wśród których byli:
Kazimierz Pigul – I miejsce w rzucie piłką lekarską na wózku,
Barbara Czuba – II miejsce w rzucie piłką lekarską na wózku oraz III miejsce w rzucie piłeczką do tarczy.
W trakcie rywalizacji i walki fair play nie zabrakło dobrej zabawy, śmiechu oraz pysznego poczęstunku na zakończenie imprezy.

 

 

 


Strona 10 z 15